باز کردن لوله فاضلاب

باز کردن لوله فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب و باز کردن لوله فاضلاب یکی از متداول‌ترین مشکلاتی بوده که به مرور و با گذر عمر لوله و اتصال‌های ساختمان با آن مواجه خواهیم بود. جهت برطرف شدن گرفتگی لوله فاضلاب راه‌های بسیاری وجود داشته که با توجه به علت گرفتگی لوله و نوع مواد موجود در مجرای عبور فاضلاب باید مناسب‌ترین مورد را انتخاب کرد.

پیش از ارزیابی راه‌ها و روش‌های باز کردن لوله فاضلاب ، واجب بوده از نکته‌های مهم برای انتخاب مناسب‌ترین شیوه‌ها آگاهی پیدا کنید. در انتخاب این راه حل‌ها و شیوه‌ها ، لازم بوده اول بدانید که علت گرفتگی لوله فاضلاب چیست ؟ به بیان دیگر ، باید بدانید که چربی، مو و تکه‌های مواد غذایی موجب این گرفتگی شده یا داخل شدن مصالح ساختمانی از عبور فاضلاب در لوله‌ها جلوگیری کرده است ؟ به جزء این ، لازم بوده به جنس لوله و اتصال‌ها هم توجه کنید ، چون به کار بردن  بعضی از مواد شیمیایی امکان دارد باعث آسیب وارد شدن به لوله‌های فاضلاب و به وجود آمدن سوراخ در آنها شود.

 

باز کردن لوله فاضلاب

بنابراین می‌توان بیان کرد، مناسب‌ترین شیوه‌ی لوله بازکنی راه حل یا مجموعه‌ای از راه حل‌ها بوده که با نوع مواد موجود در فاضلاب و جنس لوله و اتصالات هماهنگی کاملی داشته باشد. لازم به ذکر بوده که از اصلی‌ترین علت‌های گرفتگی لوله فاضلاب این موارد هستند : جمع شدن مو و پرز و نخ در لوله‌های فاضلاب ، گرفتگی لوله فاضلاب به علت جمع شدن مواد شوینده و صابونی ، جمع شدن تکه‌های مواد غذایی در مسیر عبور فاضلاب آشپزخانه ، گرفتگی لوله فاضلاب به دلیل جمع شدن دستمال توالت و دستمال کاغذی ، گیر کردن اشیای فلزی یا پلاستیکی در لوله دستشویی و توالت ، جمع شدن مصالح ساختمانی در چاه فاضلاب.

به کار بردن از نوشابه برای باز کردن لوله فاضلاب

استفاده از نوشابه از مناسب‌ترین و پراستفاده‌ترین راه‌های باز کردن لوله فاضلاب می‌باشد که باید با رعایت استانداردها و اصول ایمنی انجام بگیرد.

حتما مطالعه کنید
چگونه گرفتگی سینك ظرفشویی را برطرف كنیم ؟

برطرف کردن گرفتگی چاه فاضلاب با نوشابه از راهکارهایی بوده که امکان دارد اثرگذار باشد یا خیر. در کنار باز نمودن لوله فاضلاب با نوشابه امکان داشته راه‌های دیگری مثل : باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین ، برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب با اسید لوله بازکنی و دیگر راه‌ها احتیاج باشد .

باز کردن لوله فاضلاب و بازکردن چاه فاضلاب با نوشابه فقط یکی از روش‌های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی، گرفتگی لوله سینک ظرفشویی و غیره می‌باشد. نوشابه قدرت خیلی کمی در رفع گرفتگی و از بین بردن مواد جمع شده در مسیر لوله‌های فاضلاب خواهد داشت. این قبیل مواد بیشتر برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد که لایه‌های کمی از چربی و روغن در مسیر پساب‌ها قرار گرفته است. بعد از وارد کردن نوشابه گازدار داخل سینک ، لازم بوده آب جوش هم برای شستشو داخل لوله‌ها ریخته شود.

در مرحله‌ی اول برای شروع جهت باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه نیمی از نوشابه را درون سینک یا این که لوله فاضلابی که گرفته خالی نمایید ، بعد میزانی جوش شیرین را به آن اضافه کنید تا با نوشابه واکنش نشان دهد و عملکرد بهتری داشته باشد بعد باید مقداری سرکه به‌ این دو ماده اضافه کنید که ادغام شیمیایی به وجود آید و همین کار موجب خواهد شد مخلوط این سه محلول خیلی سریع شروع به جوشیدن کند و کف ایجاد شده و با یکدیگر واکنش نشان خواهند داد. در ‌این مرحله واجب می‌باشد بین نیم ساعت تا یک ساعت منتظر مانده بعد برای آزمایش برطرف شدن انسداد لوله فاضلاب ، آب را با فشار باز نمایید .

حتما مطالعه کنید
آشنایی با اصول ایمنی تعمير ، تخلیه و لایروبی چاه فاضلاب

به کار بردن از نوشابه برای باز کردن لوله فاضلاب

بدون تردید در صورتی که گرفتگی عادی و سخت نباشد ، نتیجه‌ی مثبتی خواهید گرفت. این محلول بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب دستشویی هم بوده که از لوله بازکنی فاضلاب با اسید خیلی مناسب‌تر و بی خطرتر خواهد بود. مرحله‌ی بعدی شیوه‌ی برطرف کردن گرفتگی چاه فاضلاب با نوشابه و دیگر مواد اسیدی هم مانند روش اول که توضیح داده شد خواهد بود ، با این تفاوت که برای شروع آب را باز نمایید.

جوش شیرین را داخل لوله ریخته و بعد سرکه سفید را به جوش شیرین اضافه نمایید تا واکنش شیمیایی به وجود بیاید و سپس مقداری نوشابه را به آن‌ها اضافه کرده در این روش باید شصت دقیقه منتظر مانده و بعد با باز کردن آب لوله را شستشو بدهید .

در مرحله‌ی بعدی هم نسبتاً شبیه روش اول خواهد بود اما با این تفاوت که همه‌ی نوشابه را به داخل لوله ریخته و منتظر می‌مانید تا به طور کامل به پایین برود سپس مقدار بسیاری جوش شیرین را به آن اضافه کرده و با دست آن را مستقیماً به داخل لوله میریزید. حال نصف سرکه را به ‌این دو ماده اضافه کرده که در ‌این لحظه از مخلوط شدن این سه ماده واکنش شیمیایی رخ خواهد داد و این سه ماده داخل لوله شروع به جوشیدن می‌کنند و ضایعات داخل لوله را هم درون خود حل خواهند کرد. حال باید شصت دقیقه صبر کرده بعد آب را باز کنید تا  لوله‌های فاضلاب پاک شوند.

سخن پایانی

باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه از جمله راهکارهای رفع کردن لوله و چاه فاضلاب به شمار خواهد رفت چون نوشابه با ترکیب‌های اسیدی که داشته قادر است چربی‌ها و مواد چسبیده به جداره‌های لوله فاضلاب را تا حدودی برطرف کند.

حتما مطالعه کنید
انواع لوله پلی اتیلن و كاربرد آن درصنعت لوله كشی و ساختمان سازی

برای تمیز نمودن سرویس بهداشتی به جای مواد خطرناک یک بطری نوشابه را روی سرویس بهداشتی ریخته و اجازه دهید تا یک ساعت بماند و بعد آن را شستشو بدهید. این راهکار به محیط زیست هم آسیبی نخواهد رساند. ولی باید دقت داشت که برطرف کردن گرفتگی چاه فاضلاب با نوشابه یک ‌روش موقت بوده و نمی‌تواند به‌ شکل بی نقص و کامل گرفتگی لوله را برطرف کند.

باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه

 

هرچند برطرف کردن گرفتگی لوله‌های فاضلاب و باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه و جوش شیرین می‌تواند تا حدودی گرفتگی لوله را برطرف کند اما در بیشتر مواقع در گرفتگی‌های شدیدتر برطرف کردن گرفتگی لوله‌های فاضلاب با نوشابه و جوش شیرین امکان پذیر نخواهد بود و اثر گذار نیست و باید راه‌های موثرتر دیگری را به جزء برطرف کردن گرفتگی لوله‌های فاضلاب با نوشابه برای این مشکل مورد استفاده قرار داد . به همین علت تماس با مرکزهای لوله بازکنی و کمک گرفتن از متخصصان این حیطه خیلی قابل اعتماد تر خواهد بود.

پیشنهاد ما به شما

لوله كشی سرد و گرم داخل ساختمان

لوله كشی سرد و گرم داخل ساختمان

لوله كشی سرد و گرم داخل ساختمان همان طور كه می دانید و یا شنیدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button